Kluczowe wsparcie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie – pomoc de minimis
Od 1 stycznia bieżącego roku 2024, obowiązuje nowelizacja przepisów w zakresie pomocy publicznej. Obowiązuje ona na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
Czym jest pomoc de minimis?
Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego udzielanego przedsiębiorstwom, który podlega szczególnym przepisom Unii Europejskiej. Nazwa „de minimis” pochodzi z łacińskiego powiedzenia „de minimis non curat lex”, co oznacza „prawo nie troszczy się o drobnostki”. W kontekście pomocy publicznej oznacza to, że drobna pomoc, której wartość nie przekracza określonego progu, jest uważana za na tyle niewielką, że nie wpływa na konkurencję i handel między państwami członkowskimi UE, więc nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania o główne założenia pomocy de minimis.
1. Do jakiej kwoty można ubiegać się o pomoc de minimis?
Przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie 300 tys. euro pomocy de minimis w okresie trzech lat. Uwaga! Nowe rozporządzenie wprowadziło nowy sposób obliczania okresu pomocy, już nie dotyczy 3 lat podatkowych, ale oblicza się ten czas w sposób ciągły, uwzględniając okres od dnia przyznania pomocy, np. od zawarcia umowy o dofinansowanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przed dniem zawarcia takiej umowy np. 1.08.2024 r. należy zatem sprawdzić, czy do tego czasu przedsiębiorca nie otrzymał takiej pomocy, która by razem z tą, o którą się ubiega nie przekroczyły limitu 300 tys euro.
Okres trzech 3 lat brany pod uwagę do celów niniejszego rozporządzenia należy oceniać w sposób ciągły. Dla każdego przypadku przyznania nowej pomocy de minimis należy uwzględnić całkowitą kwotę pomocy de minimis przyznaną w ciągu minionych trzech lat1.
Dla przedsiębiorstw działających w sektorze transportu drogowego towarów, do tej pory limit wynosił 100 tys. euro, jednak z dniem 1 stycznia 2024 r. , nowe rozporządzenie zniosło te wytyczne i także dla tego sektora obowiązuje 300 tys. euro. Jak możemy przeczytać w traktacie pułap ten odzwierciedla inflację, która nastąpiła od czasu poprzedniego rozporządzenia (UE) nr 1407/2013 oraz zakładany rozwój sytuacji w okresie obowiązywania niniejszego rozporządzenia.
2. Dla jakich sektorów pomoc ta NIE MOŻE być udzielona?
Pomoc de minimis nie może być udzielana w niektórych sektorach, takich jak rybołówstwo, akwakultura, produkcja podstawowa produktów rolnych, działalność związaną z eksportem do innych krajów (zarówno spoza UE, jak i wewnątrz UE), pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem użycia krajowych towarów i usług w stosunku do towarów i usług pochodzących z przywozu.
3. Czy konieczna jest notyfikacja, czyli zgłoszenie pomocy de minimis do Komisji Europejskiej przed jej udzieleniem?
W przeciwieństwie do innych form pomocy publicznej, pomoc de minimis nie podlega procedurze zgłoszenia do Komisji Europejskiej przed jej udzieleniem.
4. Czy pomoc de minimis jest w jakiś sposób monitorowana?
Państwa członkowskie są zobowiązane do monitorowania udzielanej pomocy, aby zapewnić, że limity de minimis nie zostaną przekroczone. Przedsiębiorstwa otrzymujące pomoc muszą być informowane o tym, że jest to pomoc de minimis, i muszą prowadzić odpowiednią dokumentację.
5. Jaki jest cel pomocy de minimis?
Pomoc de minimis może być udzielana na różne cele, w tym na wsparcie inwestycji, szkolenia, doradztwo, czy innowacje, a także rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Podsumowując pomoc de minimis jest istotnym narzędziem wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiając im uzyskanie wsparcia bez skomplikowanych procedur administracyjnych związanych z innymi formami pomocy publicznej.
1ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, s.3/12.